תמר שוורץ: "אוהבת את התחושה שהעשייה שלי משאירה חותם"

"יש יותר מעניין מלנגוע בנפשות של בני אדם ולדעת שאת משפיעה ומשנה חיים"? תמר שוורץ מנכ"לית רוח נשית, המסייעת לנשים נפגעות אלימות לצאת לדרך עצמאית, למדה ממאבא שלה, שאותו לא ראתה 40 שנה – שלהודות בטעות זאת עוצמה, מסבתא שלה קיבלה השראה כפמיניסטית, ועצבות זו בעיניה פריבילגיה לא מומלצת. ראיון מעורר השראה עם אישה מעוררת השראה

מי את: "תמר שוורץ, בת 54, נשואה פלוס 3 : בן בן 23, איש הייטק, נעם בת 21 סטודנטית למתמטיקה וניר בת 15 תלמידת תיכון"

מה עושה בחיים: "עובדת סוציאלית, מנכ"לית עמותת רוח נשית לשיקום כלכלי תעסוקתי של נפגעות אלימות".

מה עשית לפני? "ניהלתי את מסיל"ה- מרכז מידע וסיוע למבקשי מקלט מהגרי עבודה בעיריית תל אביב, עמיתה במכון מנדל למנהיגות, יועצת ארגונית בבי"ס למנהיגות של צה"ל ועו"ס בפנימיות לאנשים עם צרכים מיוחדים".

מה משך אותך לעסוק בתחום שאת עושה? "אני 30 שנה עובדת סוציאלית ומאוהבת במקצוע שלי. יש יותר מעניין בלנגוע בנפשות של בני אדם ולדעת שאת ממש משפיעה ומשנה חיים"?

מה את הכי אוהבת בעבודה שלך? "את התחושה שהעשייה שלי כן משנה. שאני משאירה חותם. אוהבת את התחושה והחתירה לכך שהעולם יכול להיות טוב יותר אם אנשים יצאו מאדישותם ויפעלו".

מה פחות? "בעבודה שלי יש כל כך הרבה חזיתות ומאבקים שקשה לבחור מביניהם. באופן כללי אגיד שהדבר שהכי מפחיד אותי זו אדישות. שאנשים אומרים לי ככה זה. אני לא מוכנה לקבל זאת. אם זה רע, זה לא צריך להישאר ככה"!

מה ממלא אותך? "חיוך של אישה שקיבלה שירות בעמותה ומספרת לי שבעקבות כך, היום היא עצמאית, בטוחה בעצמה, מתפרנסת בכבוד ולא תלויה בגבר האלים שלו נישאה".

מה מעורר בך השראה? "הרבה נשים מעוררות בי השראה. הדמות הראשונה ברשימה זו כמובן סבתי ז"ל שכל חייה אמרה על עצמה שהיא לא פמיניסטית אבל בהתנהגות שלה הייתה פמיניסטית לגמרי. לא מזמן מצאתי תמונה ישנה שלה משנה א' שלה, כסטודנטית בלימודי הרוקחות בארגנטינה, שם היא ניצבת בבדידות מזהירה עם כיתה של כ-50 סטודנטים גברים. התמונה צולמה ב-1926. אם זה לא פמיניזם, אז לא יודעת מהו פמיניזם".

אישה חזקה בעינייך היא: "אשה עצמאית ונחושה".

הדבר הכי חשוב שלמדת מאמא שלך: "התמדה, לא לוותר"

ומאבא שלך: "היכולת להודות בטעותך היא עוצמה".

הדבר הכי משמח שקרה לך בחיים: "היו הרבה כאלו…חיי שזורים רגעי אושר, הצלחה וסיפוק. חוץ מרגע האושר של לידת ילדי שהושג בקלות יחסית (ילדי נולדו בלידות רגילות אחרי הריונות נעימים וקלים), כל שאר הדברים המשמחים בחיי הושגו בדם יזע ודמעות ועל כן הם מתוקים יותר. כל הצלחה שלי (אקדמית, מקצועית, זוגית, במשפחה), היא תולדה של מאמץ. אין אושר שמגיע דרך נס או מזל. מאמינה רק בעבודה קשה"!

והכי עצוב: "הרגעים העצובים הם רגעים שהייאוש משתלט ושהאופק מתרחק. אני נשארת בהם ממש לרגע קצר ומיד מסתערת שוב. ייאוש ועצב זו פריבילגיה ואני לא ממליצה עליה".

ספרי על רגע משמעותי במיוחד שגרם לך לשינוי או תובנה שהשליכה על כל החיים:  "הרגע בו פגשתי את אבי בגיל 40 אחרי נתק רב שנים ושמעתי את "הצד שלו" בסיפור".

מה את עושה בשביל להירגע: "שום דבר. לא יודעת איך עושים את הפועל הזה "להירגע".

איזו מטלת בית את הכי אוהבת ואיזו פחות:  "אני מאד מקווה שיש שאלה כזאת גם לגברים. אני לא מבשלת בכלל בבית. זה לחלוטין התחום של בן הזוג שלי. אני מעולה בכביסות וגיהוץ"!

יש לך עזרה? "יש לי הרבה חברים טובים שעוזרים לי כל הזמן".

כמה את מקדישה לילדים ואיך? "הילדים שלי כבר בוגרים ואני היום במצב שאני מתחננת לדקת תשומת לב מהם כשאני חוזרת הביתה , ולא להיפך".

מה היית עושה אם הייתה לך עוד שעה ביום? "יש לי כבר עוד שעה ביום. אני המצאתי את השעה ה-25 ביום ופועלת בה במלוא הטורבו. אני היפר אקטיבית לא מאובחנת ולא מטופלת".

מה עוזר לך להיות אמא טובה יותר? "לא יודעת אם אני אמא טובה יותר. אני רק יודעת שאני באמת מאד משתדלת. תצטרכו לשאול את ילדי אם זה מצליח לי".

טיפ לזוגיות טובה בעינייך? "סבלנות, גמישות והכלה".

המוטו שלך בחיים: "פעם ראיתי איזה משפט באיזה מקום שמאד מצא חן בעיני ואני מנסה לצטט מהזיכרון : "כל אחד מוביל בתוכו מאבק שלם שאתה לא יודע עליו כלום. היה נדיב"".

חופשה חלומית בעינייך היא: "כל מקום בעולם שבו נמצאים אנשים מסקרנים, וטבע".

החלום שלך: "החלום שלי הוא מאד "רדיקלי" ומאד פשוט: שיוויון בין גברים לנשים – שיוויון בשכר, בהזדמנויות, באיוש תפקידים בכירים במשק, בכנסת, בצבא, ובכל מקום. אני חולמת שגם הטיפול במשק הבית ובילדים יתחלק באופן שווה בין גברים לנשים. בקצרה, אני חולמת שמגדר יהיה נתון חסר משמעות בכל החלטה בחיים. אחרת, מעבר לבעיה המוסרית הבסיסית שקיימת בכל אי שוויון חברתי, החברה מפסידה פוטנציאל אנושי עצום שאינו ממומש. אני קוראת לגברים להצטרף למאבק הפמיניסטי כי זה איננו מאבק בין גברים לנשים. בחברה פטריאכלית ושוביניסטית גם הגברים משלמים מחירים כבדים. חברה שוויונית היא טובה לכולם.ן".

איפה את בעוד 10 שנים: "אין לי מושג, אבל בטוח במקום שעושה טוב למישהו אחר".

שרון ינובסקי קפלן

שרון ינובסקי קפלן

מאמנת כושר ופילאטיס, מאמנת ריצה, מרתוניסטית, נטורופתית ועיתונאית, אקס עורכת האופנה והלייפסטייל אתר ערוץ 10

יש לכם מה להגיד ?

לכל הכתבות שיחטבו אתכם
המסעדות הכי טובות לאכול בהן
חדשות הטיפוח הכי חמות