טל לוטן בראיון: "הצקתי להורים שישלחו אותי ללמוד"

עם אלבום קונספטואלי והפקה מוזיקלית פולק רוקית מושקעת, טל לוטן יוצאת לאוויר העולם ומשיקה אלבום בכורה. דודי פטימר בראיון היכרות מיוחד ל"ברונקה"

הכירו את טל לוטן, יוצרת פולק-רוק מקומית, שעבדה בשנתיים האחרונות על אלבום הבכורה שלה אותו בחרה להקליט בקונספט לא קונבנציונלי של שלושה חלקים: קוביות (הפקה: ארז יולביץ'), קווים (הפקה: מאור אלוש) ומשולשים (הפקה: טל לוטן ולהקת משולשים).

שלושת החלקים מייצרים שלושה מיני אלבומים, שלושה מסעות בכיוונים שונים שיחדיו יוצרים אלבום אחד שלם העונה לשם "צבעים וצורות".

טל, ספרי על תהליך העבודה על האלבום והרעיון לחלק אותו לשלושה חלקים.

"השירים שלי מאוד ויזואליים. אני גם אנימטורית, ואני מרגישה שאני כותבת טקסטים באותו אופן שבו אני מציירת. יש בטקסטים הרבה אלמנטים שקשורים לדברים שאני חווה במציאות. אני מפרקת את הכל בראש לצבעים וצורות – לכן זה שם האלבום, ואלה מילים שגם מופיעות בשירים, כמו גם הרבה אלמנטים הנדסיים ופיזיקאליים.

ברגע שהבנתי שזה הולך לכיוון של אלבום, חשבתי בהתחלה לערבב בין השירים. אבל כשהקשבתי מהצד, היה ברור שלכל חלק יש אמירה מוזיקלית משלו, ויחד הם יוצרים אחד שלם.

כל חלק מוגדר לפי המפיק שאיתו עבדתי. באי.פי הראשון שהפיק ארז יולביץ' מופיע השיר 'קוביות', בשני שהפיק מאור אלוש מופיע השיר "קווים" – שני השירים מתארים הזיה ויזואלית ואלה השמות של שני חלקי האלבום. החלק השלישי לא נושא שם שיר, אלא את שם הלהקה 'משולשים' – פרויקט שבו הרמנו את האי.פי שהפך לחלק השלישי".

מתי התאהבת לראשונה במוזיקה?

"מוזיקה זו אהבת אמת. מאז שאני זוכרת את עצמי רציתי לנגן. ניגנתי משמיעה על כלי-נגינה בבית ואצל המשפחה. בגיל צעיר ניסיתי לנגן שירים מהרדיו אבל עיצבן אותי שאני מצליחה לנגן רק ביד אחת. לא הבנתי את המשמעות של הרמוניה. אז הצקתי להורים שישלחו אותי ללמוד. אחר כך כתבתי למגירה, עד שזה היה חייב לצאת החוצה".

 את מופיעה ויוצרת  לא מעט זמן, מתי החלטת שזהו, זה הרגע להוציא אלבום?

"זה לא היה רגע אחד, תמיד היה איזשהו חלום להוציא אלבום. דווקא בזמן רימון כשהקמנו להקה, לא חשבתי שאוציא אלבום אלא סינגלים. אחר כך הרעיון הפך לאי.פי של 4-5 שירים, אבל המשיכו להצטבר לי עוד שירים ורציתי להוציא את כולם. גם כשעבדתי כבר באולפן עם מפיקים עדיין חשבתי לשחרר רק סינגלים, כי בחרתי לעבוד עם אנשים שונים כדי להוציא דברים קצת אחרים ובשביל הכיף. אבל אז הבנתי שהקשר בין השירים עמוק יותר והם צריכים לצאת ביחד. האלבום בחר אותי, לא אני בחרתי אותו".

עד כמה יש מקום לאינדי היום בישראל?

"בעיניי יש מקום להכל. זה נכון שהרוב נשאר מתחת לרדאר, מבחינת רדיו וכמות הקהל. מצד שני, פסטיבלי מוזיקה מביאים קהל שהולך וגדל. היתה דרמה קטנה בעניין המשך הקיום של האינדינגב, עכשיו כשהוא חזר (טפו טפו טפו), אני מניחה שהוא יביא לפחות את אותה כמות קהל כמו בשנה שעברה. עובדה שיש קהל שמחפש מוזיקה אלטרנטיבית. החדשות הטובות הן שבספוטיפיי למשל אפשר להגדיר העדפות לבד, ואינדי ורוק מוצאים את המקום שלהם. זה מאפשר להגיע לקהל ישירות. למשל ראיתי בספוטיפיי שהאזינו לשירים שלי גם בבריטניה וארה"ב ואפילו בפיליפינים וויטנאם. זה ממש מפתיע".

 מה השינוי שחל, לדעתך, בכוח הנשי לאורך השנים?

"אני לא חושבת שחל שינוי בכוח הנשי עצמו, כי לנשים תמיד הייתה עוצמה, אז ברור שמדובר פה על תפיסה חברתית. אני כן מרגישה מהשטח שמוזיקאיות סביבי מחפשות יותר את המקום שלהן, ולוקחות את המקום שלהן. ברור שזה מתחיל בחינוך. בדיוק דיברתי על זה עם חברה, והסכמנו שככל שנשים מוזיקאיות ייראו על הבמה, גם השאר הן יבינו שגם הן יכולות".

איפה אפשר לראותך מופיעה?

"יום אחרי הבחירות – ב-10 באפריל, אני עולה עם הלהקה שלי על הבמה בלבונטין 7 בת"א. זה מרגש ממש כי זה מופע השקה לאלבום. ננגן את כל השירים, ויתארחו עידן אלתרמן, שהוא גם חבר טוב, וארז יולביץ', שהוא גיטריסט-על, והפיק באלבום את האי.פי "קוביות". אני גם אחלק את האלבום עצמו באותו ערב. אחד הדברים שחשובים לי זה הטקסטים של השירים, אז היה לי חשוב להפיק חוברת, שאפשר יהיה לקרוא אותם תוך כדי שמאזינים למוזיקה. אני מתרגשת ברמות שלא חשבתי שאפשר".

מה החלום הגדול?

"אני כל הזמן חולמת, ואני מאמינה שהחיים לוקחים אותנו לאן שצריך. אבל הצורה שאני פועלת בה היא להסתכל כל פעם צעד אחד קדימה. כרגע אני אשמח אם כמה שיותר אנשים יקשיבו לשירים ויבואו להופעות, ואולי יראו את העולם דרך העיניים שלי. אבל מעניין אותי לא פחות לשמוע פרשנויות של אחרים. חלום גדול? לא יודעת, אולי פשוט לא להפסיק ליצור ולהמשיך לחלום".

*טל לוטן תופיע ב-10.4 בלבונטין 7 בתל אביב.

דודי פטימר

דודי פטימר

יש לכם מה להגיד ?

לכל הכתבות שיחטבו אתכם
המסעדות הכי טובות לאכול בהן
חדשות הטיפוח הכי חמות