אם אין לי זמן, מה עדיף: כוח או אירובי?

כולם יודעים שפעילות גופנית חשבה לבריאות שלנו, אבל זה קצת כללי מדי למה שאנחנו באמת צריכים. פעילות אנאירובית (אימוני כוח), יעילה להעלאת מסת השריר, ליציבה טובה, יפה ובריאה, למטבוליזם מהיר, לשריפת שומן מוגברת גם במנוחה, לחיטוב ולבריאות המפרקים. פעילות אירובית (ריצה, הליכה, אופניים, אליפטיקל, שיעורים שונים כמו זומבה או ספינינג), תתרום לשיפור סיבולת לב ריאה, לשמירה על הבריאות ולשריפת קלוריות, אז במה בוחרים אם הזמן קצר והמלאכה מרובה?

שאלו את עצמכם מה המטרה

אם המטרה היא חיטוב והזמן מוגבל – עדיף להשקיע באימוני כוח, כי אז אתם יכולים להקפיד על תזונה ולוותר על הפעילות האירובית. אם המטרה היא להתכונן למירוץ, תחרות או לשפר את הסיבולת לב ריאה – כמובן שתבחרו באירובי. לפני הכל – הגדירו מטרה ברורה של מה אתם רוצים.

הגדירו זמן לאימונים

לומר "אין לי זמן לאימון", זה בדיוק כמו לומר שאין לכם זמן לדאוג לעצמכם, ובדיוק כמו שאתם מוצאים זמן לישון, לאכול, ולעשות דברים שאתם אוהבים כמו צפייה בטלוויזיה או גלישה בלתי פוסקת בניידים, אתם יכולים למצוא זמן לאימון. הכניסו את האימונים ליומן בדיוק כמו שאתם קובעים פגישת עבודה חשובה. הגדירו כמה פעמים בשבוע אתם מקדישים לאימונים ומשם תחליטו באיזה אימונים לבחור, אל תתפשרו על פחות מ-4 אימונים שבועיים.

ומה עושים בימים עמוסים במיוחד?

הטרנד הכי חזק בתחום אימוני הכושר כבר שנים רבות הוא אימוני ההיט, שמתאים במיוחד לאנשים עסוקים. אימוני ההיט משלבים בעצם את האלמנטים והיתרונות של האימונים האירוביים והאנאירוביים גם יחד. בעצם מדובר בתרגילי כוח מורכבים המשלבים כמה שיותר שרירים בדופק גבוה, מה שגורם גם לשרירים להתחזק, גם לשרוף קלוריות באימון, וגם לשרוף יותר קלוריות בשאר היום. 

כמה זמן צריך לאימון היט?

אימון היט יכול מתקיים בין 15 דקות אינטנסיביות ל-45 דקות לכל היותר, תלוי בעוצמת האימון ובהפוגות אם יש. ככל שהאימון יהיה עצים יותר, הוא יהיה קצר יותר. ככה שגם אם אתם ממש ממש עסוקים, תוכלו להקדיש 15 דקות לאימון קורע ולסגור את נושא האימון. הרבה פעמים אנחנו מוותרים על אימונים בגלל מגבלת זמן אמיתית, אך במקום זה, אפשר פשוט להתאמן לזמן קצר באינטנסיביות ולהשיג את אותה התוצאה.

האם אימון היט מתאים לכולם?

לא בדיוק. אימוני היט יתאימו לאנשים מאומנים שהטכניקה שלהם לא נפגעת ברגע שהם מעלים את הקצב. אם כבר אתם בוחרים באימוני היט, מומלץ להתאמן עם מאמן מוסמך שמקפיד על הטכניקה שלכם.

5 טיפים לאנשים עסוקים:

  1. באמצע השבוע, כשאתם לחוצים בזמן, בחרו באימונים קצרים יותר, ובסוף השבוע, הקדישו לאימונים ארוכים יותר כמו אימוני סיבולת לב ריאה.
  2. אל תוותרו על אימונים בגלל שאין לכם זמן – העדיפו אימונים קצרים מאשר בכלל לא.
  3. אין לכם זמן להתאמן במכון הכושר או בקבוצת אימון? התאמנו בבית עם מאמן או עם אפליקציות ייעודיות, בתנאי שאתם מקפידים על טכניקה נכונה.
  4. היו יעילים. אתם יודעים שיש לכם שיחת ועידה חשובה בעבודה, להקשיב למשהו חשוב או ללמוד? צאו לרוץ עם אזניות ועשו את הדברים בתנועה.
  5. עשו לעצמכם יומן כושר ובו נהלו את האימונים שלכם, ככה בוודאות לא תשכחו אימון. נסו לשלב לפחות אימון אחד בשבוע של אירובי ואימון אחד אנאירובי ובשאר היט.
  6. הקפידו על תזונה נכונה, בריאה ומאוזנתף במיוחד בתקופות שיש לכם פחות זמן להתאמן.
שרון ינובסקי קפלן

שרון ינובסקי קפלן

מאמנת כושר ופילאטיס, מאמנת ריצה, מרתוניסטית, נטורופתית ועיתונאית, אקס עורכת האופנה והלייפסטייל אתר ערוץ 10

יש לכם מה להגיד ?

לכל הכתבות שיחטבו אתכם
המסעדות הכי טובות לאכול בהן
חדשות הטיפוח הכי חמות